Piątek i sobota na lotnisku
Aeroklubu w Bielsku-Białej


( 15 i 16 kwietnia 2005 )    Wiele ciekawego dzieje się na położonym u stóp Beskidu Śląskiego lotnisku w Aleksandrowicach. A będzie się działo jeszcze więcej bo w tym roku przypada 70 rocznica powstania lotniska, 60 rocznica Aeroklubu Bielsko-Bialskiego i 25 rocznica Klubu Seniorów Lotnictwa. Nieźle co ?
    No ale wracam do piątku i soboty. Klub zaczął latać, ale także B. Bereś kontynuuje próby w locie Diany 2 ( korkociągi z tylnym środkiem ciężkości - patrz zdjęcie ). Osobiście przyglądali się oblotom panowie Kubryński i Skrzyński. Niecierpliwi się Janusz Centka, więc obecnie program realizuje na zmianę dwóch pilotów doświadczalnych, Mariusz Stajewski i Jacek Marszałek.
    Do tego na płycie lotniska czekało do oblotu kilka szybowców ze "stajni" Andrzeja Papiorka i Edwarda Margańskiego. I tak czekały na swoją kolejkę szybowce z SZD All Star - Junior ( 9 egz. w serii ), SZD 55 ( 3 egz. ), następnie Fox E. Margańskiego dla ekipy akrobatów rosyjskich. Dzisiaj ( poniedziałek oblatano kolejnego Akrobata ( SZD 59 ).


    Jednak najciekawsza była próba holu Diany 2 ultralekkim samolotem WT9 Dynamic. Przymierzyłem się do zdjęć z dachu hangaru, jednak 50-cio metrowa lina utrudniła mi zadanie. Do drugiego holu przygotowaliśmy Wilgę, aby udokumentować to zdarzenie w locie. W Dynamicu Mariusz Stajewski, w Dianie 2 Jacek Marszałek, w Wildze Krzysio Cieślawski i ja. Ustawiliśmy się na kierunku. Zespół ruszył, gdy się odrywał w połowie lotniska ruszyliśmy Wilgą by po chwili być w powietrzu. I tu nastąpiła niespodzianka. Zespół zaczął się nieubłaganie oddalać... Niewiarygodne ale prawdziwe. Cisnęliśmy Wilgą do dechy a tu nic. Wreszcie przez radio ubłagaliśmy Mariusza aby zwolnił, bo ze zdjęć nic nie wyjdzie. Mariusz wykonując lekki łuk w lewo i zdejmując ładowanie do 20-tu, przez co prędkość zmniejszyła się do 115 km/h ( ze 140 km/h) umożliwił nam ledwo co dogonić ich i wykonać kilka zdjęć. Dalsze gonienie nie miało sensu. Z jeszcze wolniejszego Tulaka przyglądał się tej zabawie Janusz Karasiewicz i pewno był zdumiony obrotem sprawy.


    Panowie lotnicy, Dynamic spisał się doskonale, zużył 1/3 tego paliwa co Wilga. Dynamic holuje Dianę 2 do prób na 2350 metrów nad lotnisko w czasie 19 minut pierwszy hol, i 17 minut drugi hol. W spokojnym powietrzu utrzymuje wznoszenie rzędu 2,5m/sek, w noszeniu 6 m/sek. Są to czasy porównywalne z Wilgą, jednak ta ekonomika ... ! A te wrażenia wzrokowe - super szybowiec i super samolot i oczywiście super piloci ! Dla porównania pokazuję również hol Boćka przez Wilgę, łza się w oku kręci.


    To tyle z ostatniego weekendu w Bielsku.Pozdrawiam
WG gorgol


Jacek Marszałek

Stanisław Skrzyński i Krzysztof Kubryński

Tomek Kawa w rozmowie z Staszkiem Skrzyńskim i Krzysztofem Kubryńskim

Boguś Bereś i Jacek Marszałek

Mariusz Stajewski

Mariusz Stajewski, Jurek Oślak i Tomek Kawa

Jurek Oślak i Leszek Matuszek

Jurek Oślak i Krzysiek Cieślawski


Dynamic Polska:
http://www.aeroplane.webpark.pl

Dynamic USA:
http://www.pellien.com/Dynamic.htmtrochę zdjęć z ziemi

trochę zdjęć z powietrza

a tak wyglądał Aeroklub zimą


Powrót do LOTNICTWO

Powrót do strony GŁÓWNEJ