40 posiedzenie Krajowej Rady Lotnictwa
   W środę 26.06.2002 odbyło się kolejne już 40-te posiedzenie Krajowej Rady Lotnictwa. Stowarzyszenie to zrzesza z jednej strony przedstawicieli praktycznie wszystkich zakładów i instytucji lotniczych w Polsce, z drugiej zaś osoby cieszące się w środowisku lotniczym niekwestionowanym autorytetem wynikającym z ich dotychczasowych osiągnięć. Spotkania Rady odbywają się zwykle co kwartał i organizowane są w różnych miejscach w kraju na zaproszenie różnych instytucji lotniczych. Ta rotacja pozwala na bliższe zapoznanie się członków Rady z problemami i osiągnięciami różnych instytucji w Polsce, a także umożliwia drogą osobistych kontaktów głębszą integrację środowiska lotniczego w Polsce.

    Tym razem spotkanie odbyło się w Bielsku-Białej i na Żarze i organizowane było przez grupę prywatnych przedsiębiorców lotniczych z podbeskidzia i służyć miało przedstawieniu ich dotychczasowego dorobku a przy okazji zwrócić uwagę, że obok państwowych gigantów powstały również prywatne firmy, których dorobek zaczyna być zauważalny. Ewenementem bowiem jest, że w okolicy Bialska-Białej istnieje ponad 11 firm zajmujących się w całości lub w części działalnością lotniczą, zaś w innych ośrodkach kraju tych firm jest jedna lub dwie.

    Kilkanaście minut po 10.00, około 50-ciu Gości, którzy przylecieli lub przyjechali do Bielska rozpoczęło zwiedzanie 6-ciu z 11-tu zakładów o których Informacje można znaleźć w specjalnie wydanym na tę okazję folderze a także tutaj http://www.gorpol.krakow.pl/lotnictwo/bielsko/bielsk00.html Po zwiedzeniu na lotnisku w Aleksandrowicach zakładów Pana Margańskiego ( Bielik, EM-11, elementy wirnika do elektrowni wiatrowych ) i Panów Jafernika i Wawrosza ( szkolenie na samolotach i śmigłowcach ) ekipa wsiadła do autobusu i zapoznała się z działalnością zakładów Remos ( produkcja samolotu Mirage ) i 3Xtrim ( produkcja samolotu VLA ) oraz zakładów Pana Papiorka ( produkcja motoszybowca Stemme S-10 ) i Karasiewicza ( budowa replik samolotu Jungman ). Po przybyciu na Żar i krótkim zwiedzeniu zakładów Panów Biskupa i Mynarskiego oraz obiektów Szkoły Szybowcowej uczestnicy 40-tego posiedzenia Rady udali się na zasłużony obiad w jak zawsze znakomitej stołówce Szkoły Szybowcowej. Obrady które odbyły się po krótkiej przerwie dotyczyły głównie działalności prywatnych firm lotniczych w Polsce jako nowego zjawiska w naszej rzeczywistości. Poniżej fotoreportaż w którym starałem się w dużym skrócie przedstawić produkcje moich Kolegów.
Zakład Remontów i Produkcji Sprzętu Lotniczego
Remos
Serwis Samolotów Historycznych
Wytwórnia Konstrukcji Kompozytowych
Zakłady Lotnicze 3Xtrim Sp. z o.o.
Żar


Bogumił Bereś
Biuro Projektowe "B"

Jerzy Ptak
Wytwórnia Konstrukcji Kompozytowych

Marian Paradowski
Remos

Janusz Karasiewicz
Serwis Samolotów Historycznych

Henryk Młynarski
Wytwarzanie i Remonty Konstrukcji Kompozytowych

Jerzy Mastek
Zakłady Lotnicze 3Xtrim

Antoni Nowak
Zakład Naprawczy Sprzętu Lotniczego

Edward Margański
Organizator Konferencji

Kazimierz Szumielewicz
PLL LOT S.A.

Jan Marcin Kowalski
KRL

ŻarPOWRÓT DO LOTNICTWO

POWRÓT DO STRONY GŁOWNEJ