W Lesznie odbyły się kolejne XXX Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie Otwartej. Do zawodów zgłoszonych zostało 42 zawodników. W powietrzu można było zobaczyć całą gamę szybowców na czele z Jantarami 2B ( 24 egz. ), po dwa szybowce to ASW22BL, LS-8, Ventus 2 ct, po jednym szybowcu Jantar 1 , SZD 55, ASW 28-18E, Discus Cs, Discus 2b, LS8-18, ASW27, , ASH25, LAK17, ASW22M, a stawkę zamykał prototyp nowego polskiego szybowca o miłej dla ucha nazwie Diana 2. Informację na temat tego super szybowca znajdziecie pod adresem http://www.gorpol.pl/lotnictwo/diana/4/diana2-3-pl.html . Niestety z braku czasu do Leszna zjawiłem się pod koniec ostatnich dolotów po ostatniej czwartej konkurencji. Tak więc zdjęć z lotów a`la tegoroczny Szybowcowy Puchar Euroregionu Beskidy nie będzie ( np. http://www.gorpol.pl/lotnictwo/p_besk/1/pb2.html ).

    Jak większość internatów zainteresowanych szybownictwem wie, Janusz Centka startował na prototypie super szybowca Diana 2. Efekt - Mistrzostwo Polski.
Przede wszystkim Gratulacje dla pilota - Janusza Centki, ale także dla Bogusia Beresia i Jego Zespołu za kontynuację wspaniałych tradycji Szybowcowych Zakładów Doświadczalnych z Bielska-Białej . Gratuluję również Vice-mistrzowi Andrzejowi Śmielkiewiczowi wychowankowi Aeroklubu Bielsko-Bialskiego - wiadomo krajan. Jako że na te zawody przyjechałem z Bielska-Białej to wybaczcie że zajmę się głównie szybowcem Diana 2 i jej wyśmienitym pilotem. Oto kilka zdań wypowiedzianych przez Janusza Centkę po zakończeniu ostatniej konkurencji tuż przed otrzymanie wiadomości o zdobyciu mistrzostwa - "pierwsze muszę oddać logger, wiesz to jest najważniejsze ale tak na szybko, to dzisiaj była bezchmurna, nikt nie chciał odejść, poleciałem na samej szpicy później trochę źle w kierunku Rawicza i spadłem bardzo nisko ale jakoś się wygrzebałem. Wody się pozbyłem, później właściwie nic nie dawała w słabiutkim krążeniu, co traciłem po prostej odrabiałem szybko w krążeniu. Ogólnie jestem z Diany 2 bardzo zadowolony, myślę już o starcie w Mistrzostwach Europy w fińskiej Rayskali."
   Tyle Janusz Centka, ja zaś myślę że wygranie tych prestiżowych mistrzostw w konkurencji z pilotami dosiadającymi szybowców o większej rozpiętości i doskonałości a do tego właściwie bez treningu to zasługa świetnego zespołu - doskonałego pilota i równie doskonałego szybowca. Już jutro 25.06.2005 do 17.07.2005 Janusz na Dianie 2 będzie walczyć w Mistrzostwach Europy - trzymamy kciuki !!!!!!!

Wyniki XX SMP w klasie Open na stronie Aeroklubu Leszczyńskiego: http://zawody.aeroleszno.org/smpo2005/wyniki.php

Na koniec kilka zdjęć z lotniska w Lesznie .

Pozdrawiam
WG gorgol


Powrót do LOTNICTWO

Powrót do strony GŁÓWNEJ