Puchar Euroregionu Beskidy 2005
podsumowanie ( 8 maja 2005 )

    

   Kolejna edycja Pucharu dobiegła końca. Pogoda nie dała szans na rozegranie kolejnych konkurencji i tak zwycięzcą został Arkadiusz Downar ( BI Brawo, Olsztyn ), drugie miejsce Sebastian Kawa ( BZ Brawo, Bielsko-Biała ), trzecie miejsce Tomasz Rubaj ( 22 LS 8, Gliwice ) . Wśród zawodników panował niedosyt latania w górzystym terenie administracyjnie położonym w trzech państwach, członkach Euroregionu Beskidy - Słowacji, Czech i Polski. Niestety pogoda częściowo zawiodła, ale nie tylko ona. Przeglądając listę startujących zawodników zauważyłem brak pilotów z sąsiednich państw. Jakoś organizator nie poradził sobie z zaproszeniem pilotów z Czech i Słowacji, co na pewno podniosłoby rangę zawodów. Trener kadry szybowcowej Jacek Dankowski pozytywnie ocenił efekty latania w tych zawodach, jako dobre przygotowanie do Mistrzostw Europy w Nitrze. Wydaje się, że należy możliwie szybko zastanowić się nad rozwiązaniem problemu public relations i rozreklamować zawody wśród pilotów innych państw. Informacją o zawodach nie może być rozwieszenie ograniczonej ilości plakatów, należy odpowiednio wcześnie wykorzystać media elektroniczne, telewizję, radio, prasę.

   Nie ma takiego drugiego miejsca w Polsce, które tak wspaniale prezentuje sport lotniczy - szybowce, glajty, lotnie, modele w locie - jak szczyt góry Żar z usytuowanym nad zachodnim zboczem historycznym budynkiem METEO, w którym obecnie znajduje się restauracja. Zalety lotniska w Międzybrodziu Żywieckim nie są obce Piotrowi Piechowskiemu mieszkającemu w Niemczech, organizującemu w dniach 1-3 lipca w kolejny V Międzynarodowy Piknik Modelarzy z Europy. Należy to wykorzystać i przygotować prezentacje, a w ostateczności materiały pokazujące lotniczą wszechstronność tego rejonu i GSS Żar. Europa zmierza na Żar, więc wykorzystajmy to.

   W światku lotniczym narzekamy na brak sponsorów. Żar w sezonie letnim żyje szybowcami, zaś przez okrągły rok jest okupowany przez glajciarzy, również lotniarzy, modelarzy a zimą zapełnia się miłośnikami sportów zimowych. Wybudowana przez PKL kolej przyciąga wielkie liczby turystów, żądnych zarówno wrażeń lotniczych jak i pragnących nasycić się panoramą Beskidów. Nic dodać, nic ująć.

   Tak, odszedłem od zagadnień sportowych, jednak wychodzę z założenia że oprawa zawodów ma kolosalne znaczenia dla przyszłości sportów lotniczych w Beskidach, dla jej popularności.

   W załączonym fotoreportażu przedstawiam zbiorowe zdjęcie pilotów i gości, wśród których był Prezes Stowarzyszenia Regionu Beskidy a zarazem współprzewodniczący Prezydium Euroregionu Beskidy pan Zbigniew Michniowski. Po uroczystości wręczania medali Arkadiusz Downar i Sebastian Kawa udali się z wizytą do pani Dziurzyńskiej, dzielnie zastępującej w lotniczych uroczystościach nieżyjącego męża Adama Dziurzyńskiego wieloletniego Kierownika Szkoły Szybowcowej. No i trochę zdjęć prezentujących region.

Wojciech Gorgolewski gorgolLink do wyników http://www.rexman.pl/szybowce/zar2005/552_euro_tot.htm


Puchar Euroregionu Beskidy 2005

Żar niedziela 1 maja 2005

Puchar Euroregionu Beskidy 2005 - 2 maja

Powrót do LOTNICTWO

Powrót do strony GŁÓWNEJ