Kosmiczne spotkanie w Krakowie

01.07.2003 Muzeum Lotnictwa i Astronautyki w Krakowie

Szanowni Goście

   25 lat minęło od pamiętnego dla mnie dnia kiedy to wraz z Piotrem Klimukiem wystartowałem z kosmodromu Bajkonur na pokładzie statku kosmicznego "Sojuz-30" .
   Dzień później moje emocje i bagaż naukowy przeniosłem do kosmicznego laboratorium na pokładzie stacji orbitalnej "Salut-6" . Przeżyłem tam wspaniałą przygodę naukową bo realizowałem unikalne eksperymenty przygotowane przez polskich naukowców i z tego powodu do dziś odczuwam radość i satysfakcję z dobrze spełnionego obowiązku wobec Polski i Polaków. Z kosmicznej misji przywiozłem także i głębokie przeżycia i wrażenia ze 126 okrążeń ziemi oglądanej z wysokości orbity.
   Jurij Gagarin jako pierwszy poleciał w kosmos 12 kwietnia 1961 roku, w jego ślady poszło już 450 kosmonautów, w tym 20 kobiet. Ja byłem 89, który oglądał Ziemię z wysokości 363 kilometrów.
   Jeżeli mój lot można rozpatrywać w kategoriach sukcesu to należy się on całej lotniczej braci, którą reprezentowałem w kosmosie jako major, pilot wojska Polskiego.
   Z okazji przypadającej w tym roku 100 rocznicy lotnictwa światowego pragnę pozdrowić wszystkich lotników i jeszcze raz podziękować za obdarzenie mnie wówczas tak wielkim zaufaniem.
   Moje podziękowania kieruję także do tych, którzy nie szczędząc wysiłku wyposażyli mnie w niezbędną wiedzę, abym godnie wypełnił kosmiczną misję. Piotrowi Klimukowi wyrażam wdzięczność za wspaniałą współpracę podczas przygotowań do lotu i w trakcie trwania lotu, a nade wszystko za to, że pozostajemy sprawdzonymi przyjaciółmi.

   Jubileuszowe uroczystości uświetnią swoją obecnością kosmonauci i astronauci z wielu krajów świata, bo to także ich czyli nasze święto, a o szczególnej jego randze świadczy ponadto fakt iż patronat honorowy nad obchodami objął Pan Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.

Mirosław Hermaszewski

Zdjęcia lotnicze Muzeum

  • Strona Mirosława Hermaszewskiego

  • Strona Muzeum Lotnictwa w Krakowie

    Powrót do MIASTA

    Powrót do strony GŁÓWNEJ