12/13 kwietnia 2003 rok - Lotnictwo, Skrzyczne, narty :)


Ostatni weekend spędziłem optymistycznie jak mi radzono, z daleka od normalnego miejskiego życia. Wybrałem się z synem Filipem na narty. Zima tej wiosny dopisała i sypnęła śniegiem w szalonych ilościach. Pokrywa śnieżna grubości metra to coś wymarzonego dla narciarza. Jak telefonicznie sprawdziłem wyciągi narciarskie w rejonie Skrzycznego stanęły na wysokości zadania i cierpliwie woziły narciarzy na szczyt, a piechurów krzesełkami również w przeciwną stronę.

Będąc w drodze do Bielska, dostałem telefoniczne zaproszenie na sesję zdjęciową nowej konstrukcji inż. Edwarda Margańskiego, czyli samolot dyspozycyjny ORKA. Jest to dwusilnikowy ( w układzie pchającym ) dyspozycyjny czteromiejscowy górnopłat. Konstrukcja ciekawa, o bardzo przeszklonej kabinie. Tyle ja, więcej info na temat samolotu Orka na stronie :

http://www.marganski.com.pl/html/A-POL/em11/em_11.htm

Prezentację samolotu zaszczycił swoją obecnością v-ce Prezydent Bielska-Białej, Pan Zbigniew Michniowski, co również udokumentowałem na zdjęciach.
Bardzo nas cieszy zainteresowanie Ojca miasta rozwojem lotnictwa na Pobeskidziu. Tak trzymać !

Wreszcie koniec sesji i z lotniska w Aleksandrowicach polecieliśmy Enstromem na Skrzyczne.
Wspaniała, słoneczna pogoda dawała przedsmak narciarskich szaleństw. I tak było w rzeczywistości. Myślę, że zdjęcia powiedzą więcej, niż jestem w stanie opisać.
Uroku górom dodawali glajciarze i lotniarze - ci ostatni pod wodzą Piotra Erelisa. Prywatnie myślałem, że lotni już w Polsce nie zobaczę, a tu tak miła niespodzianka. Przy wschodnim laminarnym wietrze, na stoku Skrzycznego Licznie zgromadzonym narciarzom lotniarze prezentowali się jakiś czas wykorzystując żagiel, aż z kolejnym kominem zaczęli się wykręcać nad szczyt. Piękny widok.Niestety niedziela się kończyła i korzystając z uprzejmości Piotra Jafernika, wróciliśmy Enstromem na lotnisko w Bielsku.

To był niezmiernie sympatyczny weekend, który na długo pozostanie w pamięci Filipa i mojej.

WG

Powrót do strony GŁÓWNEJ

Powrót do Przyroda